#
  • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, 32200 Bahçelievler Mh. 102. Cd. No:24 ISPARTA
  • oidb@isparta..edu.tr

ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLEMLERİ

Üniversitemize yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimiz ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda belirtilen tarihler arasında e-devlet üzerinden kayıt yaptıracaklardır. Ancak Üniversitemizin bazı programlarında Kayıt için gerekli belgelerde Sağlık Raporu veya Adli Sicil Kaydı istendiği için e-devlet kaydına açık olmayan programlardaki öğrenciler ile e-devlet üzerinden kayıt işlemini gerçekleştiremeyen öğrenciler, Üniversitemiz Akademik Takviminde belirlenen tarihler arasında kazanmış oldukları okullara şahsen başvuru yaparak kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Yeni kayıt tarihleri arasında kaydını yaptırmayan öğrenci adayları, kayıt hakkından vazgeçmiş sayılır ve herhangi bir hak iddia edemezler.

ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yapabilirler.

Bu adrese E-Devlet şifresi ile girerek, E-Hizmetler sekmesinden açılacak sayfanın sonunda yer alan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı başlığı altındaki Üniversite E-Kayıt sekmesinden kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Kayıt işleminden sonra mutlaka kayıt yapıldığına dair belge alınmalıdır. Bu yöntemle kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerin Üniversitemize kayıtlarla ilgili olarak gelmelerine veya herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur. Ancak adayların, e-devlet üzerinden kayıt yaptıktan sonra, belirlenen tarihe kadar https://obs.isparta.edu.tr adresinde yer alan sağlık raporlarını yüklemeleri gerekmektedir. Adli sicil kaydı istenen öğrencilerin sağlık raporu ile birlikte adli sicil kaydı belgesini de yüklemeleri gerekmektedir.

E-Devlet şifresi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik Numarası’nın bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez Müdürlükleri’nden veya yetkili şubelerinden alınabilir.

E-Devlet üzerinden E-Kayıt işlemini yapamayan adayların kayıt işlemi üniversitemizin belirlediği tarihler arasında duyurular takip edilerek yapılacaktır.

E-Devlet’ten kayıt yaptırıp, kayıt yaptırdığınıza dair belgenin çıktısını aldıysanız, kayıt için Üniversitemize gelmenize gerek yoktur. Ancak adayların, E-Devlet üzerinden kayıt yaptıktan sonra,https://obs.isparta.edu.tr adresinde yer alan bilgileri güncellemesi gerekmektedir.

E-Devlet’ten kayıt yaptıran öğrencilerin kayıt için Üniversitemize gelmelerine ve herhangi bir belge getirmelerine gerek yoktur.

Türkiye’nin her yerindeki Halk Bankası şubelerinden herhangi birisine gidip 10 haneli öğrenci numaranızı söyleyerek veya Halk İnternet Bankacılığını veya Halk ATM’lerini kullanarak borcunuzu yatırabilirsiniz.

Öğrenim Ücretini https://obs.isparta.edu.tr adresinden sisteme giriş yaparak Kredi Kartı (Sanal Pos ile Harç Ödeme İşlemleri) bağlantısına tıklayarak herhangi bir bankaya ait herhangi bir kredi kartı hesabından ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Katkı Payını/Öğrenim Ücretini sehven fazla ödeyen öğrencinin dekont (ödeme belgesi) ve dilekçe ile kayıtlı olduğu okulun Öğrenci İşleri birimine müracaat etmesi halinde iade işlemi gerçekleştirilir. (Öğrencinin kimlik kartında tanımlanan hesap numarasına iade işlemi gerçekleştirilir).